Newsletter     Signup  
Email:
  
Zip:
    
Or click for More Info.
              Executive   |   Legislative   |   Judicial
Former Republican Candidate WI Governor:
Scott McCallum on the Issues

Scott McCallum on Abortion

No stance on record.

Scott McCallum on Budget & Economy

  • Bankruptcy reform: limit Chapter 7; protect states' role. (Feb 2001)
  • Uphold commitments to states before other spending. (Sep 2001)

Scott McCallum on Civil Rights

  • Support principles embodied in the Equal Rights Amendment. (Feb 2001)

Scott McCallum on Corporations

No stance on record.

Scott McCallum on Crime

  • Supports flexible federal block grants for crime programs. (Sep 2001)

Scott McCallum on Drugs

No stance on record.

Scott McCallum on Education

No stance on record.

Scott McCallum on Energy & Oil

No stance on record.

Scott McCallum on Environment

  • More state autonomy on brownfields & Superfund cleanups. (Aug 2001)
  • Support State Revolving Loan Fund for flexible Clean Water. (Aug 2001)

Scott McCallum on Families & Children

  • Encourage fathers' participation in child-raising. (Sep 2001)
  • Federal funds & state involvement in fatherhood initiatives. (Aug 2001)

Scott McCallum on Foreign Policy

No stance on record.

Scott McCallum on Free Trade

No stance on record.

Scott McCallum on Government Reform

  • Reforms must respect state's rights to select electors. (Aug 2001)

Scott McCallum on Gun Control

No stance on record.

Scott McCallum on Health Care

  • No federal pre-emption of employee health plan regulation. (Oct 2001)

Scott McCallum on Homeland Security

No stance on record.

Scott McCallum on Immigration

  • Share costs of legal immigration between states & federal. (Feb 2001)
  • Federal government should deal with criminal repatriation. (Feb 2001)

Scott McCallum on Jobs

No stance on record.

Scott McCallum on Local Issues

No stance on record.

Scott McCallum on Principles & Values

  • Member of Midwestern Governors' Association. (Sep 2001)
  • Member, National Governors Association/Economic Development. (Jan 2001)
  • Member of Republican Governors Association. (Aug 2001)

Scott McCallum on Social Security

  • Maintain long-term solvency of Social Security and Medicare. (Aug 2001)

Scott McCallum on Tax Reform

  • Let states independently determine estate taxes. (May 2001)

Scott McCallum on War & Peace

  • Deal with terrorism as a joint federal-state responsibility. (Feb 2001)
  • Include states in anti-terrorism planning. (Sep 2001)

Scott McCallum on Welfare & Poverty

  • Maintain federal Social Services Block Grant funding. (Sep 2001)
  • Maintain flexibility & funding levels for TANF block grants. (Sep 2001)