Newsletter     Signup  
Email:
  
Zip:
    
Or click for More Info.
              Executive   |   Legislative   |   Judicial
Former Republican Representative (CA-22):
Andrea Seastrand on the Issues

Andrea Seastrand on Abortion

No stance on record.

Andrea Seastrand on Budget & Economy

  • Supports balanced budget amendment & line item veto. (Sep 1994)

Andrea Seastrand on Civil Rights

No stance on record.

Andrea Seastrand on Corporations

No stance on record.

Andrea Seastrand on Crime

  • Voted NO on maintaining right of habeus corpus in Death Penalty Appeals. (Mar 1996)
  • Voted YES on making federal death penalty appeals harder. (Feb 1995)
  • More prisons, more enforcement, effective death penalty. (Sep 1994)

Andrea Seastrand on Drugs

No stance on record.

Andrea Seastrand on Education

No stance on record.

Andrea Seastrand on Energy & Oil

No stance on record.

Andrea Seastrand on Environment

No stance on record.

Andrea Seastrand on Families & Children

  • Use tax code to reinforce families. (Sep 1994)

Andrea Seastrand on Foreign Policy

No stance on record.

Andrea Seastrand on Free Trade

No stance on record.

Andrea Seastrand on Government Reform

  • Limit punitive damages; term limits on Congress. (Sep 1994)
  • Government is too big, too intrusive, too easy with money. (Sep 1994)

Andrea Seastrand on Gun Control

No stance on record.

Andrea Seastrand on Health Care

No stance on record.

Andrea Seastrand on Homeland Security

  • No US troops under UN command; more defense spending. (Sep 1994)

Andrea Seastrand on Immigration

No stance on record.

Andrea Seastrand on Jobs

  • Incentives to businesses create jobs & raise wages. (Sep 1994)

Andrea Seastrand on Principles & Values

  • Contract with America: 10 bills in 1st 100 days of Congress. (Sep 1994)

Andrea Seastrand on Social Security

  • Reduce taxes on Social Security earnings. (Sep 1994)

Andrea Seastrand on Tax Reform

  • Repeal marriage tax; cut middle class taxes. (Sep 1994)

Andrea Seastrand on War & Peace

  • Move the US Embassy to Jerusalem. (Nov 1995)

Andrea Seastrand on Welfare & Poverty

  • Limit welfare to 2 years & cut welfare spending. (Sep 1994)